ZABI RUTINU CHALLENGE: OBED V RÓMSKEJ OSADE

Môj Róm varí lepšie ako Tvoj alebo Ako sme si gurmánsky vyhodili z kopýtka

Nedeľa, Postrach Denis medzi víkendovými dňami, predzvesť začiatku povinností a zároveň konca radostí. Deň, kedy sa modlíme, jeme a niektorí sa aj pomilujú. V tento výnimočný deň oddychu, ale aj stvorenia sme sa rozhodli, že pocity uspokojenia, zadosťučinenia a uvoľnenia napätia mysle nezaženieme nedeľnými rezňami od babky, ale od susedov. Konkrétne tých, čo bývajú vysoko na kopci, netlačia sa v paneláku, sú bližšie prírodným zákonom a kvôli krásnej snedej pokožke, nemusia chodiť na Francúzsku riviéru. Nasadli sme do auta bez možnosti centrálne sa uzamknúť a vyrazili po stopách novoobjavených chuťových pohárikov, do rómskej osady.

Screen Shot 2016-09-10 at 09.53.28-2

Úprimne, tesne pred vstupom do „jamy levovej“, sme si trikrát odmerali tep, ani jeden z nás si bohužiaľ nebuchol borovičku, imaginárne sme sa potľapkali po pleci a vyrazili na miesto, kde sa piesok lial a voda sypala. Neviem, či je to otvorenosťou čakier alebo len úprimnou vierou v daný okamih a neodsudzujúcim vnútrom, ale prvý obyvateľ – domorodec - Neangličan, na ktorého zlatú reťaz sme narazili, bol priamo vajda. Takže nám bol súdený nedeľný obed priamo od vajdovej ženy! S big bossom na zadnom sedadle sme mohli pokojne stiahnuť okienko, aj všetky, vypeckovať rádio a ako v klipe "Pretty Fly (For a White Guy)" si urobiť pamätihodnostnú prehliadku a nedopadnúť ako J.F.Kennedy. Musím uznať, že som si prvýkrát v živote naplno užila protekciu.

Snímka

Vo videu sú zobrazené pozitívne pocity, príjemná atmosféra (tzv. 3P), ľudská súdržnosť, tak ako sme ju prežili my. Naozaj sme sa cítili veľmi dobre, vítaní, získali sme pohľad na vec nie z oblasti politického, spoločenského alebo xenofóbneho stereotypu, ale brali sme to ako obed u priateľov, ako keby sme šli hladní po náročnej ceste a zastavili sa v dedine u známych, bol tam prítomný silný aspekt rovnocennosti, absolútneho vytesnenia predsudkov a utvárania si názorov na základe neoverených skutočností.

Screen Shot 2016-09-10 at 09.53.52

Je pravda, že som chúďatko črievko z prasiatka vypľula do záchoda, ale mne neskutočne (ako inak) pracuje fantázia a keď som si predstavovala to črevo, ako ho prasiatku Pig vyberajú z bruška, a potom ho plnia zemiakmi a cesnakom, kvalitne ma naplo. Lenže ono to nechutilo zle, ale je to skôr delikatesa prvej triedy na trase Dubai - New York. Každopádne som tento kúsok, vďaka svojim syslím líčkam, sofistikovane, bez urážky hostiteľov, podržala vo svojom úložnom lícnom vaku a pri prvej vhodnej príležitosti som sa pokojne odobrala do kúpeľne, kde som ho vypustila ako Nema do mora. Potom prišli konečne na rad vytúžené rezne, šalát a pre tých mladších aj viedenská kávička.

Ak sa vám po pozretí videa nezadržateľne zbiehajú slinky, pokojne nám napíšte a my zorganizujeme gurmánsky zájazd do osady podľa vášho výberu. Toto nie je blog preplatený rómskymi aktivistami, ale skutočne obohacujúci challenge. Je oslobodzujúce robiť veci inak...

Alice